Chińskie przysłowie mówi: "Mądry człowiek wyprzedza chorobę, gdy jej jeszcze nie ma. Kiedy jednak zachoruje, leczy ją w najwcześniejszym stadium, aby nie dopuścić do jej rozwoju".

We współczesnym świecie wszyscy leczymy chorobę. Myślimy o zdrowiu gdy już ono podupadło. Wtedy zażywamy codzienne garść lekarstw i wydajemy krocie w aptece. Czy tak musi być?

 

Medycyna Chińska uważa, że energia QI jest przyczyną życia i zmian zachodzących w człowieku i naturze. Kiedy jest w stagnacji, tworzy zgniłe bajoro a gdy płynie, staje się krystaliczna i życiodajna. Żeby energia mogła się odnawiać musi być w ciągłym ruchu, jeżeli tak się nie dzieje zapadamy na zdrowiu. Na początku jesteśmy tylko zmęczeni albo pojawiają się bóle. Poprzez te objawy ciało daje nam pierwsze sygnały, że należy coś naprawić w naszym organizmie.

Ignorowanie tych sygnałów prowadzi do poważnych chorób. Nie wolno czekać na ujawnienie się choroby, trzeba zapobiegać jej wcześniej, nawet  u młodego, zdrowego człowieka. Taka profilaktyka w każdym wieku przynosi korzystne efekty. Musimy wiedzieć, że im wcześniej zadziałamy akupunkturą tym szybciej doprowadzimy organizm do homeostazy i równowagi.

„Zaburzenie organizmu wewnątrz ciała objawia się na powierzchni ciała poprzez meridian (kanał energetyczny) i jego odgałęzienia. Objawy chorego narządu przekazywane są poprzez meridin i jego odgałęzienia na powierzchnię skóry. Przy działaniu czynnika zewnętrznego jest sytuacja odwrotna. Czynnik patogenny przez korzonki, gałązki, a następnie meridian wnika w głąb do danego organizmu. Obajwy chorobowe mogą wystąpić w przypadku niedrożności meridianu i jego odgałęzień. Przy osłabieniu sił obronnych organizmu czynnik patogenny wnika w głąb organizmu.

W przypadku choroby występują typowe dla danego meridianu lub narządu objawy chorobowe. Objawy te dzielimy na dwie grupy.

-objawy narządowe, wówczas gdy element patogenny uszkodzi meridian, wniknie w głąb i uszkodzi dany narząd. Występują wtedy objawy powierzchniowe

-objawy meridianow, gdy jest chory narząd i czynnik patogenny wydobywa się z niego na powierzchnię ciała. Występują wówczas objawy wewnętrzne.”

I tak na przykład początków zaburzeń w czynnościach wątroby Chińczycy dopatrywali się już w zaczerwienieniu powiek, częstym mruganiu, polegiwaniu w ciągu dnia, w niemożności podjęcia decyzji i działania, w skurczach mięśniowych. Objawy te pojawiają się na wiele lat przed poważną chorobą. Wiedza o tym daje możliwość wczesnego leczenia zaburzeń pracy wątroby.

Na wczesnym etapie choroba jest łatwa do leczenia,energia qi jeszcze się bardzo nie zmniejszyła. Jeśli natomiast zabużenie nie zostanie leczone w odpowiednim czasie, choroba stanie się skomplikowana i trudniejsza do wyleczenia, gdyż patogeniczne qi przenosi się z zewnątrz do wnętrza i wyczerpuje nasze zdrowe qi. Dlatego wczesna diagnoza i leczenie są kluczem do powrotu do zdrowia..

„Prawidłowo funkcjonujące kanały energetyczne

-wiążą wszystkie części ciała ludzkiego w jedną całość.

-pełnią funkcję transportu energii Q i „krwi”, a przez to odżywiają wszystkie części organizmu

-pełnią funkcję obrony organzmu przed patogennymi czynnikai zewnętrznym.”

Dlatego tak ważne jest likwidowanie nadmiaru i niedoboru energii w kanałach energetycznych . W akupunkturze stosujemy metode pobudzania lub hamowania w zalezności od potrzeby ciala, żeby doprowadzić go do pełnej homeostazy. O zdrowie powinniśmy dbać gdy jeszcze jest, a nie gdy pojawi się zabużenie. Medycyna Chińska zapobiega chorobom, wydłuża czas życia i znakomicie podnosi jego jakość.

Nie czekajmy na chorobę, bo zdrowie jest w naszych rękach. Zapisz się na serię 9 zabiegów akupunktury, żeby wcześnie eliminować zaburzenia i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Sami możemy decydować o swojej odporności i siłach witalnych. Zadbaj o siebie, bo kto jak nie Ty J

Regularne korzystanie z akupunktury, zdrowa dieta, oczyszczanie organizmu, aktywność fizyczna, spokojny i szczęśliwy styl życia bez nadmiernych emocji daje nam zdrowie oraz równowagę duchową i fizyczną.

Halina Blonka

tel 503 056 559